KÜTÜPHANEMİZ YENİLENDİ.
19.01.2014 11:42
Şanlıurfa Vali Konağı karşısında bulunan Karahan Kütüphanesi, Vali Vekili Ramazan Seçilmiş’in direktifleri ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu’nun girişimleri doğrultusunda baştan aşağı yenilendi.
 
1992 yılında kurulan Prof. Dr. Abdülkadir Karahan Kütüphane ve Müzesi 22 yıl aradan sonra köklü bir restorasyon süreci yaşadı. Şanlıurfa Vali Vekili Ramazan Seçilmiş ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur  Büyükhatipoğlu’na durumun arzedilmesinin ardından büyük restorasyon için düğmeye basıldı.  Her fırsatta eğitime desteklerini esirgemeyen Vali Seçilmiş ve Özel İdare Genel Sekreteri  Büyükhatipoğlu yılda 23 bin okuyucunun faydalandığı kütüphanenin modern bir yüze kavuşması için talimatlar verdi. Yaklaşık bir haftalık çalışmanın ardından kütüphanedeki restorasyon büyük oranda tamamlandı. 
 
KÜTÜPHANEDE YAPILAN İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI
Çalışmalar kapsamında eskiyen beton zemin, mermer döşemeyle değiştirildi. Işıklandırma sistemi yenilendi. Koku yapan ve yağmur sızdıran çatı kısmı boydan boya onarılarak bakımı yapıldı. Üst kattaki odaların duvar boyaları yenilendi. Mutfak dolapları gözden geçirildi. Hasar görmüş portre ve çerçeveler elden geçirildi. Arka bahçede bulunan süs havuzu kullanılabilir hale getirildi. Bir haftayı aşkın süredir devam eden çalışmalar 3-4 gün daha devam edecek. Son olarak Kış mevsimi bitiminde Mart ayında kütüphane bahçesindeki yeşil alan çalışması yapılacak. 
 
SEÇİLMİŞ VE BÜYÜKHATİPOÐLU’NA TEŞEKKÜR
Prof. Dr. Abdülkadir Karahan Kütüphane ve Müzesi Müdürü Eyyüp Azlal restorasyonun başlatılmasını sağlayan başta Şanlıurfa Vali Vekili Ramazan Seçilmiş olmak üzere İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu’na teşekkür ettiğini ifade etti.
 
MÜZENİN TARİHÇESİ :
Kütüphane bağış sözleşmesinin 12. Maddesi gereğince Abdülkadir Karahan’ın varisleri ile Şanlıurfa Valiliği arasında yapılan ek protokol ile Kütüphane Lojman katı müzeye dönüştürüldü. 2006 yılında kütüphanenin üst katındaki lojman kısmının Prof. Dr. Abdülkadir Karahan Müzesi olarak kullanılması, başka bir kimse veya kuruluşa ait eşya konulmaması, müzeden hiç bir şey çıkarılmaması kaydıyla müze haline getirilmesi taraflar arasında kabul edildi.
 
MÜZENİN ÇALIŞMA ŞEKLİ:
Abdülkadir Karahan Müzesi, çalışma şekli Kütüphane idaresine bağlıdır. Valiliğin  yayımladığı genelgeler doğrultusunda, haftada beş gün açık.  Cumartesi ve Pazar günleri çalışan Personel Pazartesi ve Salı günü izin kullanıyor.
 
KÜTÜPHANE’NİN ÇALIŞMA SAATLERİ
Kış Dönemi : 07.30-16. 30
Açık Günler  : Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar
Yaz Dönemi: 08.00-17.30
Açık Günler  : Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma
 
MÜZEDE BULUNAN ENVANTER:
Kütüphanenin müze kısmında Karahan’a ait çeşitli fotoğraflar, mektuplar, el yazıları, Karahan’ın Özel Eşyaları, aldığı ödüller ve plaketler, kitaplar, bazı köşe yazıları, 3 adet yeni yıl tebrik kartı, Edebiyat Fakültesi Dekanından 1 mektup, TBMM. Prof. Dr. Turan Feyzioğlu’ndan  1 mektup ve el yazmaları bulunuyor.
 
KARAHAN HOCA KİMDİR?
1913 yılında Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi, Yüksek Öğretmen Okulu ve Sorbonne Üniversitesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Yüksek İslâm Enstitüsü ve Kahire Ayn Şems Üniversitesi'nde profesör olarak görev yaptı. Özellikle Eski Türk Edebiyatı ve başta hadis olmak üzere İslâmi İlimler alanlarında 40'ın üzerinde eser verdi. Yurtiçi ve yurtdışında yayınlanan çok sayıda ilmi makalesi vardır. Tasvir, Yeni Sabah, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Güneş ve Türkiye gazetelerinde yazılar yazdı. M.E.B., İlesam, Türk Edebiyatı Vakfı, Türkoloji Enstitüsü ve daha birçok kurum tarafından ödül verildi. Dünya Mukayeseli Edebiyat Birliği, Altay İlimleri Daimi Konferansı, İkbal Akademisi'nin yanısıra bir çok milletlerarası ilmi kuruluşun üyesi idi. Evli ve bir kız babası. 2000 yılında İstanbul’da vefat etti.
 


 © Prof. Dr. Abdülkadir Karahan Kütüphanesi 2012 | Adres: Prof. Dr. Abdulkadir Karahan Caddesi Vali Konağı Karşısı Yenişehir / Şanlıurfa | PFX: +90 414 314 07 00