Karahan Hoca Mezarı Başında Anıldı
30.07.2014 01:52

Klasik Türk Edebiyatı sahasının Dünya çapında tanınmış ismi, Türkiye'nin ilk Hadis Profesörü ve düşünce adamı, Urfalı yazar Prof. Dr. Abdülkadir Karahan vefatının 14. yılında kabri başında Kur'an Kerim tilâveti ile anıldı.

Anma töreninde konuşan kızı Şanlıurfa milletvekili ve AK Parti Ar-Ge Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, babasının sadece kendi sahasının öncü ismi olan parlak bir alim olmadığını, 'Hocaların hocası' 'Şeyh'ül müderrisin' gibi parlak sıfatlandırmalarla anılsa dahi, onun bunca yıldır gönüllerdeki yerini korumasındaki asıl nedeninin davasını ve değerlerini sahiplenişinden kaynaklandığını belirtti. Doç. Dr. Uslu 40'dan fazla kitap, 3000'den fazla makalesi olan, onlarca ödüle mazhar olan Karahan hocanın tüm başarılarına rağmen ülkesi ve inandığı değerler uğruna pek çok bedeli gönüllü olarak ödediğinin altını çizerek, ‘Bir zamanlar Arif Nihat Asya'nın şiirlerindeki o kısık seslerin bugün artık gür ve gürül gürül çağlayan sesler haline gelmiş olmasıdır ki bu onun ve onun gibi dava erlerinin gayretlerinin bir karşılığı olduğunu da hamd olsun ki gösteriyor" dedi. Törende öğrencisi yazar Mehmet Nuri Yardım'da yaptığı konuşma ile hocasının mümtaz yönlerini vurguladı. Anma programında Prof. Dr. Şeyma Güngör, Karahan hocanın eşi Süreyya Karahan, torunu Melek Uslu, Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu’nun eşi Anar Genel Müdürü İbrahim Uslu, İstanbul Şanlıurfa Yardım ve Dayanışma Derneği Başkanı Eyüp Göncü, İstanbul Viranşehirliler Dernek Başkanı Necati Erol, Müslüm Ülgen, Karahan hocanın talebeleri, hemşehrileri ve yakınları hazır bulundu.

http://www.zkuslu.com/tr/prof-dr-abdulkadir-karahan-vefatinin-14-yilinda-kabri-basinda-anildi/#more-6214 © Prof. Dr. Abdülkadir Karahan Kütüphanesi 2012 | Adres: Prof. Dr. Abdulkadir Karahan Caddesi Vali Konağı Karşısı Yenişehir / Şanlıurfa | PFX: +90 414 314 07 00